Haberler

Dr. Octa

Prostata 'Bor' İçerikli Karışım - DHA

Pazar, 04 Ağustos 2019 06:54

 

 

  Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mükerrem Şahin, prostat rahatsızlığı için bor bileşiği içeren özel bir karışım geliştirdi.

Prostat hastalarına iyi haber! Türk bilim adamı geliştirdi

Prostat hastalarına 'bor' içerikli karışım

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, prostat rahatsızlığı için 'bor' bileşiği içeren özel bir karışım geliştirdi. Bor madeni ile ilgili uzun zamandır çalışmalar yapan Doç. Dr. Şahin, karışımla ilgili Çin'e gönderdikleri numunelerden olumlu sonuçlar elde ettiklerini söyledi.
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, bor madeninin sağlıkta kullanılması için uzun zamandır öğrencilerle birlikte çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Dünyada da bu konuda çalışmalar yapıldığını hatırlatan Doç. Dr. Şahin, geliştirilen özel bir metotla, prostatta kullanılabilecek bir bileşik üretildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Kendimizin geliştirdiği bir metotla, özellikle prostatta kullanılabilecek bir bor bileşiği elde ettik, sentezledik bir karışım halinde kullanıma sunduk. Testlere gönderdik. Tabii testlerde başarılı olması hasebiyle ilgi yüksek oldu. Özellikle Çin'e gönderdiğimiz numunelerden çok önemli bir sonuç geldi. Çünkü klinik deney yaptırmak çok kolay değil ama orada kolay yapılıyor. Çin'le bir de protokol imzaladık. Böylece bor sağlık ürünü, Çin'e gönderilebilir yeni bir aşamaya geldi."

 

Bor'un sağlıkta her alanda kullanılması gereken bir element olduğunu belirten Şahin, "Belki dünya bunu biliyor. Bizim literatür kayıtlarımıza yeni yeni giriyor ya da araştırma var ama halk bunu bilmiyor. Ama her bor, her üründe kullanılmaz. Bor özellikle kemik erimesinde çok iyi destekçi. Ayrıca, kalsiyum, magnezyum bağlamayı sağlıyor. Zaten borun sağlıkta ilk kullanılışı romatoid artrit’tir(iltihaplı romatizma). Artrit tedavisinde bor kullanılıyor, tedavide çok başarılı süreçleri yönetiyor" diye konuştu.

'KADIN VE ERKEK SAĞLIĞINDA ETKİLİ BİR ELEMENT'

Bor madeninin testosteron ya da östrojen hormon dengelerini koruyabilen bir yapıya sahip olduğunu belirten Şahin, düzenli bor alan bireylerde ileri yaşlarda testosteron yıkımının önemli ölçüde azaldığını ifade etti. Testosteron yıkımının azalmasının gençleşmeye yardımcı olduğunu kaydeden Şahin, "O yüzden bor kullanıldığında gençleşme de sağlar. Tabii bor kremleri yapılmıştır. Borun antiseptik özelliği vardır, kremlerde de kullanılmıştır. Mantarlarda, egzamada kullanılmıştır" dedi.
Borun ilaçta kullanılmasının önünün açıldığını belirten Şahin, "Biz bunları gıda takviyesi özelliğiyle başka bitki ekstreleriyle karıştırarak özel karışımlar halinde sunuyoruz. Bu dediğimiz ürün şurup halinde, sıvı. Belli mililitre halinde günde doz şeklinde alıyorlar. Suyla karıştırıp içiriyoruz. Bütün bor ürünlerimiz hemen hemen sıvı formda. Sıvı formda şurup halinde sunmayı daha kolay bulduk. Çünkü insanların hap ve kapsül halinde yutmakta bazı sıkıntılarla karşılaştıklarını gördük. O yüzden alanda alkali borları kullanıyoruz. Asitik alanda asitik borları kullanıyoruz. Bor kadın ve erkek sağlığında çok etkili bir element. Tabi bunun ilaçta kullanılabilecek, gıda saflığında elde edilip kullanılması lazım" diye konuştu.
DHA

Bor’un İnsan Sağlığı Açısından Önemi - Gönül Dergisi

Cuma, 15 Şubat 2019 06:01

 

 

 Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünde akademisyen olarak görev yapmaktayım. Uzun yıllardır Bor ve Hidrojen enerjisi konusunda araştırmalar ve çalışmalar yürütmekteyim. Bor ve Hidrojen enerjisi odaklı AR-GE faaliyetlerimizi Ankara Kalkınma Ajansı desteği ile kurduğumuz bir laboratuvarda uzman bir ekip ile yürütmekteyiz.

Hizmet verdiğiniz sektörler ve yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Bor ülkemiz için oldukça önemli. Roket yakıtından özel paslanmaz çeliklere, zırh malzemesinden özel sert kesicilere, fren balata malzemesinden yapılar için izolasyon malzemesine, cam yünlerinden yanmaz ahşap ve kumaşa, cam sanayisinden gübre sanayisine, süper iletkenlerden kanser tedavisine kadar birçok alanda özel Bor bileşikleri kullanılmaktadır. 15 yıldır yaptığımız birçok çalışmada değişik Bor ürünleri geliştirmeyi ve sanayinin kullanımına sunmayı başardık. Ancak yüksek teknoloji Bor ürünlerinin ülkemizde tüketimi oldukça azdır. Bu nedenle ticarileşecek ürünün yurtdışına satılması gereklidir. Hal böyle olunca uluslararası rekabet ve Çin faktörü devreye girmektedir. Bor katkılı ürünler sentezleyip uzun zamandır sanayinin kullanımına sunuyorduk. Son birkaç yıldır yaptığımız araştırmalar ve çalışmalar neticesinde sağlık sektörüne de ürünler sunmaya başladık. Bor’un enerji ve yakıt özelliği gösteren birçok bileşiğini sentezlemeyi başardık. Bunlar arasında en önemlileri yağlama ajanı olarak kullanılan Bor esterleri, araç yakıt katkısı olarak kullanılan hidrojen Bor bileşikleri ile roket yakıt katkısı olarak kullanılan Elementer Bor’dur. Ürünlerimizi markalaştırarak sektöre arz ediyoruz. Ürün portföyümüzü www.drocta.com.tr adlı sitede bir arada daha net görebilirsiniz. Bor ülkemiz için önemli bir maden. Biz bu madeni kullanarak daha yüksek katma değere sahip ürünler üretip ticarileştirme hedefini seçtik. Bu yolda emin adımlar ile yürüyoruz.

Ticarileştirdiğiniz Bor ürünleri nelerdir?

Otomotiv yakıt katkısı olan Octamix, otomotiv yağ katkısı olan Octamin ve roket yakıt bileşeni olan Elementer Bor ticari faza geçirdiğimiz ürünlerdendir. Ayrıca Green Fire adı altında dizel, benzin ve LPG’li araçlara monte edilebilen bir yakıt kitimiz var. Bu kit kısaca araçlara takılabiliyor. İçerisine konulan Bor katkılı solüsyon sayesinde içten yanmalı motorlarda tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Ancak en önemli ve bir o kadar da ülkemizde çok az bilinen sağlık Bor ürünleri bunlar arasında en önemlisidir. Eklem romatizması, kas tendon yırtıkları, menisküs yaralanmaları, baş, diş ve kulunç gibi ağrılarda kullanılacak özel bir bitkisel karışım olan Bor-Jel ilk ürünümüzdür. Bununla birlikte vücutta Bor eksikliğini giderecek özel bir karışım olan Bor-Lösung ve Alzheimer’a karşı geliştirdiğimiz altın tanecikleri ihtiva eden Altın-Bor ismi ile ticarileştirdiğimiz ürünler, aldığımız 13 patent arasında önemli bir yere sahiptir.

Sağlık her insanı ilgilendiren bir konu ama siz bunun içine bir de Bor elementini katarak daha da dikkat çekici hale getirmişsiniz. Sağlık ve Bor konusunu biraz daha ayrıntılı açıklar mısınız?

Yapılan araştırmalar doğrultusunda Bor’un insan sağlığına önemli ölçüde katkı sağladığı görülmektedir. İnsan vücudunda düşük miktarlarda ihtiyaç duyulan Bor; besinler ve su yoluyla dışardan alınan bir mineraldir. 1981 yılında sağlık sektöründe yapılan araştırmalar doğrultusunda Bor ürünlerinin insan vücudunda olumlu etkilere yol açtığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, sağlık sektöründe de her geçen gün yaygın bir kullanım alanına erişen Bor; birçok tedavide kullanılarak etkin sonuçlar vermeye başlamıştır. İnsan vücudunda olumlu etkileri kanıtlanmaya devam edilen Bor; besinler yoluyla tüketildiğinde halsizlik ve stres oluşumunu minimum seviyeye indirmektedir. Ayrıca, prostat kanserinin önlenmesi tedavisinde, göz iltihaplarının sterilizasyonunda, merhem yapımında ve özellikle beyin kanseri tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Bor ürünlerinin kullanıldığı sağlık sektöründe yapılan araştırmalarda; Bor’un insan vücudunda bakır, magnezyum ve benzeri elementlerin emilimini artırmasından dolayı kemiklerin güçlendiği gözlemlenmiştir. Bu durum ağrıların azalmasına ve kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olmaktadır. İnsan metabolizmasında kalsiyum, magnezyum ve fosfor dengesini ayarlayan Bor; fosfor dengesini de optimum seviyeye getirerek kasların ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca Bor; osteoporoz tedavilerinde, alerjik hastalıklarda, psikiyatride, kemik gelişiminde, artritte (iltihaplı romatizma tedavisinde) ve menopoz tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Beyin kanserinin iyileştirilmesi tedavisinde etkin olarak kullanılan Borlu Nötron Yakalama yöntemiyle; hasta hücrelerin seçilerek imha edilmesi ve sağlıklı hücrelere zararının minimum düzeyde tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Bilimsel araştırmalarla sürdürülmeye devam edilen canlıların yaşamlarında gerekli bir element olan Bor; insan sağlığına sağladığı katkılarla sağlık sektöründe giderek önemli bir konuma erişmektedir. Bor ürünlerinin doğada benzeri olmayan özellikleri sayesinde yerinin doldurulması neredeyse imkânsızdır. Günümüzde yapılan araştırma sonuçları bir insanın günlük olarak belirli miktarlarda Bor elementine ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada; yetişkin sağlıklı bireylerin beslenme yolu ile 1-13 mg Bor tüketebileceği belirlenmiştir.

Bor insan vücuduna dışarıdan alınıyor. Bu gıdaları düzenli alırsak Bor’ca zengin bir diyet yapmış oluruz. Ancak bu o kadar kolay değil, hem pahalı hem de düzenli olarak böyle beslenmek sürdürülebilir değil.

Bor nelere iyi geliyor? Düzenli Bor almanın faydasını biraz daha açar mısınız?

Bor sağlık alanında yapılan çalışmalar bize Bor’un 12 ana alanda etkisinden bahsetmektedir. Son yıllarda yapılan bu araştırmalar neticesinde şu bilgiler elde edilmiştir:

• Düzenli Bor kullanımı uzun ve kısa süreli belleği güçlendirir. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını geliştirirken yaşlanmayı geciktirir.

• Bor’un antienflamatuar etkiye sahip olması artirit, osteoartirit gibi romatizmal hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

• Bor’un antimikrobiyal etkisi mantar ve bakteri enfeksiyonların iyileşmesinde etkilidir.

• Araştırmaların bazıları Bor eksikliğinin insülin direncini artırdığını ve şeker hastalığına yakalanma riskini çoğalttığını söylemiştir.

• Klinik bir çalışmada düzenli Bor kullanımının böbrek taşı olanlarda taşın küçülmesi ve kolaylıkla düşürülmesi gözlemlenmiştir.

• Bor metabolik faaliyetleri hızlandırırken yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Kemiklerin daha hızlı büyümesine ve dışarıdan alınan magnezyum gibi besin takviyelerinin vücutta daha etkin emilimini sağlar.

• Oksidatif stres vücudumuzun baş etmek zorunda olduğu önemli bir problemdir. Bor sisteme bir elektron ekleyerek serbest radikallerin oranını azaltır. Vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

• D vitamini eksikliği ülkemiz için önemli bir sorundur. Yapılan bir çalışmada D vitamini eksikliği bulunan hastalara 60 gün boyunca 6 mg Bor verilmiş ve hastaların %90’ında vitamin D3 serum seviyelerinin %24 artığı belirlenmiştir.

• Menopoz döneminde Bor kullanımı östrojen düşüklüğüne bağlı stres ve depresif ruh hali değişiklikleri, ateş basması gibi sorunların en aza inmesini sağlar. Östrojen düzeylerini artırır.

• Bor kullanımının erkeklerde testosteron seviyesini yükselttiği ve testosteron yıkımını azalttığı gözlemlenmiştir.

• Bazı çalışmalarda Bor kullanımının prostat ve göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği ve prostat kanserine yakalanma riskini oldukça azalttığı görülmüştür.

• Bor, kemik yoğunluğunu artırırken kalsiyum magnezyum ve fosfor gibi minerallerin kemiğe bağlanmasını kolaylaştırır. Ayrıca kemik erimesine karşı savaşır.

Peki, biz gerekli Bor ihtiyacını besinler dışında nasıl alacağız. Geliştirdiğiniz ve ticari markanız olan Bor-Jel Bor ihtiyacını karşılar mı?

Bor’u insan vücuduna birçok şekilde alabiliriz. Ancak en kolay yöntem haricen almaktır. Yaptığımız araştırmalar neticesinde vücuda Bor’u kolayca deri yolu ile alabilen bir formülüzasyon geliştirdik. Bu karışımda insan vücudu için önemli tedavi destek ürünlerini bir arada derledik. Bitkisel karışım; sarı kantaron, biberiye, defne, kekik, nane gibi mucize bitkilerin ekstreleri ile ısırgan özü ve atkestanesi özü içerir. Ayrıca bu karışım magnezyum yağı içermektedir. Böylece vücuda daha kolay Bor alınabilir ve birçok tedavide destekleyici olarak kullanılabilir.

Bor-Jel nedir, nasıl kullanılır ve hangi tedavilerde destek olarak işe yarar, bizi bilgilendirir misiniz?

Bor-Jel hakkında daha detaylı bilgiye www.borjel.com internet adresinden ulaşmak mümkündür. Ama özetle bu karışım; romatoid artrit, eklem romatizması, kas ve tendon yırtıkları, menisküs yaralanmaları ile egzama, cilt ve parmak arası mantarları gibi problemlerde kullanılıyor. Bunun haricinde baş, kol, diz, eklem ağrıları ile migrende kullanılabilir.

Bor’un sağlık alanında kullanımı çok ilgi çekici. Bu konuda daha detaylı bilgileri nasıl edinebiliriz? Ayrıca başka eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bor ve sağlık konulu makale ve kitapları internet sitemizden yayınlamaktayız, isteyen buradan inceleyebilir. Sağlık Bor ürünlerinin katma değeri de en az enerji Bor ürünleri kadardır. Ülkemiz için bu oldukça önemlidir. Ancak yeni yeni duyulmaya başlanıyor. Oysa ki Bor’un sağlıkta kullanımı ile ilgili literatür bilgileri 100 yıldan daha eskidir. Biz burada bir öncülük görevi ifa etmek istiyoruz. Bu konuda birçok yeni çalışmamız vardır. Yakında kamuoyu ile paylaşacağız.

Destekleyici ve tamamlayıcı tıp uygulamaları artık ülkemizde de yasal bir temele oturtuluyor. Bu bize umut veriyor. Zira birçok hastalığın tedavisinde doğanın kendisine başvurmaktan daha doğru ne olabilir? Bu kapsamda Bor ürünlerinin de yakın zamanda gereken değeri göreceğini umuyoruz. Bize bu fırsatı verdiğiniz için size şükranlarımızı sunuyorum. Sağlıcakla kalın.

BorJel Üzerine HaberTurca'ya Verilen Söyleşi

Pazar, 25 Kasım 2018 19:46

 

HaberTurca bor üzerine çok önemli çalışmaları ve icatları olan Doç. Dr. Mükerrem Şahin ile hoş bir söyleşi gerçekleştirdi. Şahin, Bor madeninin sağlık alanında da birçok hastalığa şifa olduğunu söyledi. Eklem romatizmasından, kireçlemeye - kemik ufalanması ve erimesine, menapoz döneminde aşırı terlemeden - kilo artışına, prostat büyümesinden - cildin erken yaşlanmasına kadar daha bir çok hastalığın Borjel ile tedavi edilebileceğini öne sürdü.

Öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar, başarılarınızın devamını diliyoruz. Mükerrem Bey hemen sorularımızı yönetmek istiyoruz. 

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünde akademisyen olarak görev yapmaktayım. Uzun yıllardır bor ve hidrojen enerjisi konusunda araştırmalar ve çalışmalar yürütmekteyim. Bor ve Hidrojen ürünlerine yönelik araştırmaları ve çalışmaları ürüne dönüştürdüğümüz Ar-Ge faaliyetlerimizi Ankara Kalkınma ajansı desteği ile kurduğumuz bir laboratuvarda yürütmekteyiz.

Hizmet verdiğiniz sektörler ve yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Bor katkılı ürünler sentezleyip uzun zamandır sanayinin kullanımına sunuyorduk. Son birkaç yıldır yaptığımız araştırmalar ve çalışmalar neticesinde sağlık sektörüne de ürünler sunmaya başladık. Borun enerji ve yakıt özelliği gösteren birçok bileşiğini sentezlemeyi başardık. Bunlar arasında en önemlileri yağlama ajanı olarak kullanılan bor esterleri, araç yakıt katkısı olarak kullanılan hidrojen bor bileşikleri ile roket yakıt katkısı olarak kullanılan Elementer Bor’dur. Ürünlerimizi markalaştırarak sektöre arz ediyoruz. Ürün portföyümüzü www.drocta.com.tr adlı sitede bir arada daha net görebilirsiniz. Bor ülkemiz için önemli bir maden biz bu madeni kullanarak daha yüksek katma değere sahip ürünler üretip ticarileştirme hedefini seçtik. Bu yolda emin adımlar ile yürüyoruz.

Ticarileştirdiğiniz bor ürünleri nelerdir?

Otomotiv yakıt katkısı olan Octamix, otomotiv yağ katkısı olan Octamin ve roket yakıt bileşeni olan Elementer Bor ticari faza geçirdiğimiz ürünlerdendir. Ayrıca Green Fire adı altında dizel, benzin ve LPG ‘li araçlara monte edilebilen bir yakıt kitimiz var. Bu kit kısaca araçlara takılabiliyor içerisine konulan bor katkılı solüsyon sayesinde içten yanmalı motorlarda tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Ancak en önemli ve bir o kadar da ülkemizde çok az bilinen sağlık bor ürünleri bunlar arasında en önemlisidir. Bor–Jel ismi ile ticarileştirdiğimiz bu ürün ülkemiz ilklerindendir. Aldığımız 13 patent arasında önemli bir yere sahiptir.

Sağlık her insanı ilgilendiren bir konu ama siz bunun içine bir de Bor elementini katarak daha da dikkat çekici hale getirmişsiniz. Sağlık ve Bor konusunu biraz daha ayrıntılı açıklar mısınız?

Bor; yapılan araştırmalar doğrultusunda insan sağlığına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. İnsan vücudunda düşük miktarlarda ihtiyaç duyulan bor; besinler ve su yoluyla dışardan alınan bir mineraldir. 1981 yılında sağlık sektöründe yapılan araştırmalar doğrultusunda bor ürünlerinin insan vücudunda olumlu etkilere yol açtığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, sağlık sektöründe de her geçen gün yaygın bir kullanım alanına erişen bor; birçok tedavide kullanılarak etkin sonuçlar vermeye başlamıştır. İnsan vücudunda olumlu etkileri kanıtlanmaya devam edilen bor; besinler yoluyla tüketildiğinde halsizlik ve stres oluşumunu minimum seviyeye indirmektedir. Ayrıca, prostat kanserinin önlenmesi tedavisinde, göz iltihaplarının sterilizasyonunda, merhem yapımında ve özellikle beyin kanseri tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Bor ürünlerinin kullanıldığı sağlık sektöründe yapılan araştırmalarda; borun insan vücudunda bakır, magnezyum ve benzeri elementlerin emilimini artırmasından dolayı kemiklerin güçlendiği gözlemlenmiştir. Bu durum ağrıların azalmasına ve kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olmaktadır. İnsan metabolizmasında kalsiyum, magnezyum ve fosfor dengesini ayarlayan bor; fosfor dengesini de optimum seviyeye getirerek kasların ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca bor; osteoporoz tedavilerinde, alerjik hastalıklarda, psikiyatride, kemik gelişiminde, artiritte (iltihaplı romatizma tedavisinde) ve menopoz tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Beyin kanserinin iyileştirilmesi tedavisinde etkin olarak kullanılan Borlu Nötron Yakalama yöntemiyle; hasta hücrelerin seçilerek imha edilmesi ve sağlıklı hücrelere zararının minimum düzeyde tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Bilimsel araştırmalarla sürdürülmeye devam edilen canlıların yaşamlarında gerekli bir element olan bor; insan sağlığına sağladığı katkılarla sağlık sektöründe giderek önemli bir konuma erişmektedir. Bor ürünlerinin doğada benzeri olmayan özellikleri sayesinde yerinin doldurulması neredeyse imkansızdır. Günümüzde yapılan araştırma sonuçları bir insanın günlük olarak belirli miktarlarda bor elementine ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada; yetişkin sağlıklı bireylerin beslenme yolu ile 1-13 mg bor tüketebileceği belirlenmiştir.

Bor insan vücuduna dışarıdan alınıyor. Eğer besin ile alınması gerekirse yukarıdaki gibi bir tablodan bahsetmek lazım. Bu gıdaları düzenli alırsak Bor’ca zengin bir diyet yapmış oluruz. Ancak bu o kadar kolay değil hem pahalı hemde düzenli olarak böyle beslenmek sürdürülebilir değil.

Bor nelere iyi geliyor? Düzenli bor almanın faydasını biraz daha açar mısınız?

Bor sağlık alanında yapılan çalışmalar bize Bor’un 12 ana alanda etkisinden bahsetmektedir. Son yıllarda yapılan bu araştırmalar neticesinde şu bilgiler elde edilmiştir:

• Düzenli bor kullanımı uzun ve kısa süreli belleği güçlendirir. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını geliştirirken yaşlanmayı geciktirir.

• Bor’un antienflamatuar etkiye sahip olması artirit, osteoartirit gibi romatizmal hastalıkların tedavisine yardımcı olur

• Bor’un antimikrobiyal etkisi mantar ve bakteri enfeksiyonların iyileşmesinde etkilidir

• Araştırmaların bazıları bor eksikliğinin insülin direncini artırdığını ve şeker hastalığına yakalanma riskini çoğalttığını söylemiştir

• Klinik bir çalışmada düzenli bor kullanımının böbrek taşı olanlarda taşın küçülmesi ve kolaylıkla düşürülmesi gözlemlenmiştir

• Bor metabolik faaliyetleri hızlandırırken yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Kemiklerin daha hızlı büyümesine ve dışarıdan alınan magnezyum gibi besin takviyelerinin vücutta daha etkin emilimini sağlar

• Oksidatif stres vücudumuzun baş etmek zorunda olduğu önemli bir problemdir. Bor sisteme bir elektron ekleyerek serbest radikallerin oranını azaltır. Vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirir

• D vitamini eksikliği ülkemiz için önemli bir sorundur. Yapılan bir çalışmada D vitamini eksikliği bulunan hastalara 60 gün boyunca 6 mg Bor verilmiş ve hastaların %90’ında vitamin D3 serum seviyelerinin %24 artığı belirlenmiştir

• Menopoz döneminde bor kullanımı östrojen düşüklüğüne bağlı stres ve depresif ruh hali değişiklikleri, ateş basması gibi sorunların en aza inmesini sağlar. Östrojen düzeylerini artırır

• Bor kullanımının erkeklerde testosteron seviyesini yükselttiği ve testosteron yıkımını azalttığı gözlemlenmiştir

• Bazı çalışmalarda bor kullanımı prostat ve göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği ve prostat kanserine yakalanma riskini oldukça azalttığı görülmüştür

• Bor kemik yoğunluğunu artırırken kalsiyum magnezyum ve fosfor gibi minerallerin kemiğe bağlanmasını kolaylaştırır. Ayrıca kemik erimesine karşı savaşır

Peki biz gerekli Bor ihtiyacını besinler dışında nasıl alacağız. Geliştirdiğiniz ve ticari markanız olan BorJel bor ihtiyacını karşılar mı?

Bor’u insan vücuduna birçok şekilde alabiliriz. Ancak en kolay yöntem haricen almaktır. Yaptığımız araştırmalar neticesinde vücuda bor’u kolayca deri yolu ile alabilen bir formülüzasyon geliştirdik. Bu karışımda insan vücudu için önemli tedavi destek ürünlerini bir arada derledik. Bitkisel karışım; sarı kantaron, biberiye, defne, kekik, nane gibi mucize bitkilerin ekstreleri ile ısırgan özü ve at kestanesi özü içerir. Ayrıca bu karışım Magnezyum yağı içermektedir. Böylece vücuda daha kolay bor alınabilir ve birçok tedavide destekleyici olarak kullanılabilir. 

Bor-jel nedir, nasıl kullanılır ve hangi tedavilerde destek olarak işe yarar bizi bilgilendirir misiniz?

Bor jel hakkında daha detaylı bilgiye www.borjel.com internet adresinden ulaşmak mümkündür. Âmâ özetle bu karışım; Romatoid artrit, eklem romatizması, kas ve tendon yırtıkları, menisküs yaralanmaları ile egzama, cilt ve parmak arası mantarları gibi problemlerde kullanılıyor. Bunun haricinde baş, kol, diz, eklem ağrıları ile migrende kullanılabilir. 

Bor’un sağlık alanında kullanımı çok ilgi çekici bu konuda daha detaylı bilgileri nasıl edinebiliriz. Ayrıca başka eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bor ve sağlık konulu makale ve kitapları internet sitemizden yayınlamaktayız isteyen buradan inceleyebilir. Sağlık bor ürünlerinin katma değeri de en az enerji bor ürünleri kadardır. Ülkemiz için bu oldukça önemlidir. Ancak yeni yeni duyulmaya başlanıyor oysa ki Bor’un sağlıkta kullanımı ile ilgili literatür bilgileri 100 yıldan daha eskidir. Biz burada bir öncülük görevi ifa etmek istiyoruz. Bu konuda birçok yeni çalışmamız vardır. Yakında kamuoyu ile paylaşacağız.

Destekleyici ve tamamlayıcı tıp uygulamaları artık ülkemizde de yasal bir temele oturtuluyor. Bu bize umut veriyor. Zira birçok hastalığın tedavisinde doğanın kendisine başvurmaktan daha doğru ne olabilir? Bu kapsamda Bor ürünlerinin de yakın zamanda gereken değeri göreceğini umuyoruz. Bize bu fırsatı verdiğiniz için size şükranlarımızı sunuyorum. Sağlıcakla kalın.

 

Çin Heyetinden Ziyaret

Perşembe, 22 Kasım 2018 14:57

 

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mükerrem Şahin ve ekibinin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi almak ve ürünlerini uluslararası piyasada pazarlamak için Çin Heyeti ziyarette bulundu. Ziyaret kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerin ardından gruplar arasında protokol imzalandı.

AA- 400 dolarlık bor 4 milyon dolarlık yakıt katkısına çevrildi

Çarşamba, 30 May 2018 12:16

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayi firması tarafından yürütülen proje kapsamında 400 dolarlık bordan minimum ton değeri 4 milyon doları bulan yüzde 96 saflıkta elementer bor ürünü elde edildi.

Bu fabrikanın işçileri "öğretim üyeleri"

Çarşamba, 17 Şubat 2016 00:17

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin akademik kadrosu, Türkiye'nin ilk ve tek özel sektör destekli Hidrojen Enerjisi ve Bor Araştırma Merkezi’nde, katma değeri yüksek sanayi ürünlerinin geliştirilmesinde görev alarak "sanayi asistanı" modelini hayata geçirdi.

Bu fabrikanın işçileri öğretim üyeleri

Salı, 16 Şubat 2016 01:14

Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin akademik kadrosu, Türkiye'nin ilk ve tek özel sektör destekli Hidrojen Enerjisi ve Bor Araştırma Merkezinde görev alarak "sanayi asistanı" modelini hayata geçirdi.

Petrol yerine bor ve hidrojen içeren sıvı yakıt geliştirdi

Salı, 14 Temmuz 2015 00:24

Türk mühendisler, benzinli ve dizel araçlarda doğrudan kullanılabilecek formda bor ve hidrojen içeren sıvı yakıt geliştirdi.

Dünyayı sarsacak buluş

Pazartesi, 13 Temmuz 2015 00:21

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin başkanlığındaki ekip tarafından, benzinli ve dizel araçlarda doğrudan kullanılabilecek formda bor ve hidrojen içeren sıvı yakıt geliştirildi.

Bor ve hidrojenden petrole alternatif yakıt geliştirildi

Pazar, 12 Temmuz 2015 00:23

Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde benzinli ve dizel araçlarda doğrudan kullanılabilecek bor ve hidrojen içeren yeni bir sıvı yakıt geliştirildi.

Bor ve hidrojenden petrole alternatif yakıt geliştirildi

Pazar, 12 Temmuz 2015 00:20

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin başkanlığındaki ekip tarafından, benzinli ve dizel araçlarda doğrudan kullanılabilecek formda bor ve hidrojen içeren sıvı yakıt geliştirildi

Karadeniz'in suyundan 100 yıllık elektrik

Salı, 30 Ağustos 2011 00:26

Türk bilimadamları Karadeniz'in dip sularında bulunan hidrojen-sülfürlü suyu geliştirdikleri özel bir katalizör ile ayrıştırmayı başardı. Hidrojen gazı ile bölgenin 100 yıllık elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini söyleyen bilimadamları, sülfürün ise kimya endüstrisine hammadde olarak verilebileceğini söyledi

Haberler

AA- 400 dolarlık bor 4 milyon dolarlık yakıt katkısına çevrildi

AA- 400 dolarlık bor 4 mi...

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savun...

Bu fabrikanın işçileri "öğretim üyeleri"

Bu fabrikanın işçileri &q...

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin akademik kadrosu...

Bor ve hidrojenden petrole alternatif yakıt geliştirildi

Bor ve hidrojenden petrol...

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa...

Dünyayı sarsacak buluş

Dünyayı sarsacak buluş

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa...

Foto Galeri

İletişim Bilgileri

Telefon : 0 542 605 62 82
Cep :  0 533 425 86 50
E-Posta : mukerremsahin@gmail.com

Hidrojen Enerjisi ve Bor Araştırma Laboratuvarı, Fatih Sultan Mah. 2363. Cad. No:25/A Etimesgut - ANKARA (Eskişehir Yolu Üzeri, Başkent Ünv. Yanı)