Haberler

Dr. Octa

Türk bilimadamları Karadeniz'in dip sularında bulunan hidrojen-sülfürlü suyu geliştirdikleri özel bir katalizör ile ayrıştırmayı başardı. Hidrojen gazı ile bölgenin 100 yıllık elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini söyleyen bilimadamları, sülfürün ise kimya endüstrisine hammadde olarak verilebileceğini söyledi

Hidrojen enerjileri üzerine ar-ge çalışmaları yürüten Dr. Mükerrem Şahin ve ekibi, tamamen Türk araştırmacılarla Karadeniz dip sularında yoğun olarak bulunan hidrojen-sülfürlü suyu, geliştirdikleri bir katalizör sistemi üzerinden geçirerek hidrojen gazı elde etmeyi başardı. Şahin, Karadeniz'de hidrojen-sülfür oluşumunun jeolojik oluşumların etkisiyle sürekli olarak arttığının gözlendiğini belirtti. Yaklaşık 5 yıl süren araştırmaları sonunda, Karadeniz dip sularında yoğun olarak bulunan hidrojen sülfürden hidrojenin ayrıştırılarak bir enerji üretimine yönelik ar-ge çalışmalarını tamamladıklarını bildiren Şahin, şöyle konuştu:

ARAÇLARDA DA KULANILABİLİYOR
"Projemizde, Karadeniz'in 40 metre altında bulunan kaynağın değerlendirilmesi ve ülke ekonomisine katılması hususunda ilk ciddi sonuçlara ulaşıldı. Fizibilite çalışmalarında, mevcut potansiyelin Karadeniz bölgesinin 100 yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini gösterdi. Pilot tesislerin kurulup bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekiyor. Hidrojen-sülfürden ayrıştırılan hidrojen, sudan hidrojen üretiminden daha ekonomik. Elde ettiğimiz hidrojen yanabiliyor, termik santralde, araçlarda da kullanılabiliyor. Böylece dışarıdan doğalgaz, petrol ve kömür ithal etmemize gerek kalmaz.'

ENDÜSTRİYE DESTEK
Sülfürün kauçuk endüstrisinin temel kimyasalı olduğunu vurgulayan Şahin, 'Hidrojen-sülfürden hidrojeni enerji olarak aldığınızda, oluşan sülfür miktarı da ekonomik olarak bir katkı oluşturuyor. Böylece hidrojen üretimi neredeyse bedavaya geliyor' dedi. Şahin, bu kaynağın 20-30 yıl içinde enerji olarak kullanılmaması halinde bütün bölgeyi zehirleyeceğine dair araştırma raporları bulunduğunu açıkladı. Şahin, "Buradaki hidrojenin ayrıştırılmasıyla denizin dibi temizlenecek ve bununla kalınmayıp enerji de üretilecek' dedi.

Örnek çalışma destek görüyor
Projelerinde hidrojen enerjileri üzerine adını duyuran bilim insanlarıyla da ortak çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Şahin, ayrıca İstanbul'daki Milletlerarası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi'nin Kurucu Direktörlüğünü yapan ve ardından ABD'ye dönen Prof. Dr. Nejat Veziroğlu'ndan da çalışmaları konusunda büyük destek aldıklarını söyledi.

Hidrojen çağındayız
Türk bilimadamları geçen yüzyılın “atom çağı” bu yüzyılın ise 'hidrojen çağı' olduğunu belirtti. Bilim adamları, hidrojenin kainatta en çok bulunan element olarak çok büyük bir enerji kaynağı olduğuna dikkati çekti.

Haberler

AA- 400 dolarlık bor 4 milyon dolarlık yakıt katkısına çevrildi

AA- 400 dolarlık bor 4 mi...

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savun...

Bu fabrikanın işçileri "öğretim üyeleri"

Bu fabrikanın işçileri &q...

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin akademik kadrosu...

Bor ve hidrojenden petrole alternatif yakıt geliştirildi

Bor ve hidrojenden petrol...

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa...

Dünyayı sarsacak buluş

Dünyayı sarsacak buluş

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa...

Foto Galeri

İletişim Bilgileri

Telefon : 0312 503 40 40
Cep :  0549 503 40 40
E-Posta : mukerremsahin@gmail.com

Tıbbi Bor Araştırma ve Uygulama Merkezi, Fatih Sultan Mah. 2363. Cad. No:25/A Etimesgut - ANKARA (Eskişehir Yolu Üzeri, Başkent Ünv. Yanı)